שיקום מבנים

מכירים את המבנה הזאת שנראה תמיד זנוח ו'מט לנפול'? או אולי את הבניין שאין בו דיירים שנראה נטוש ומפחיד? בניינים כאלה הם בדרך כלל מבנים שעוברים שיקום מבנים או הריסה ולאחר מכן בנייה מחדש. אבל מה צריך לדעת שיקום מבנה? הכל בהמשך.

שיקום מבנים – מה זה אומר?

שיקום מבנים יכול להיות אחד הצעדים המשמעותיים שתבצעו במבנה, בין אם אתם מעוניינים לשפר את איכות החיים שלכם, לבין אם אתם מעוניינים לשקם ולשבח נכס להשקעה. אבל מה צריך לדעת על פעולה זאת?

לפני שנסביר יותר על שיקום מבנים – חשוב לדעת כי פעולה מסוג זה מתאימה גם למבנים פרטיים וגם למבנים ציבוריים. תהליך השיקום נועד על מנת להשמיש בניינים שעומדים בתקן ונחשבים יציבים עבור הפעולה, בעוד שהשיקום מתבצע בשל מגוון סיבות, כגון:

הצורך במגורים במבנה – כאשר מבנים אינם פעילים הם הופכים עם הזמן לכאלה שנחשבים נטושים ואף למבנים מסוכנים . לכן, חיזוק, שיקום ושיפוץ הינם חשובים במיוחד לשם מגורים במבנה ולשם העלאת הבטיחות שבו.

מניעת הזנחה – כפי שהזכרנו, ישנם מבנים הסובלים מהזנחה ולכן הם הופכים להיות  מפגע תברואתי של ממש! לשם כך דרושה פעולת השיקום.

השבחת ערך הנכס – ישנם רבים שיש להם נכסים אשר יש לשקם ולהפוך אותם לראויים למגורים, כמו גם כאלה שהערך שלכם הופך גבוה יותר בשל פעולת השיפוצים. בשל כך רבים מבצעים את פעולת השיקום וזאת למען השבחת הנכס.

מי מבצע שיקום מבנה?

שיקום מבנים יכול להתבצע גם במבנה מסחרי וגם במבנה ציבורי ולכן תהליך זה יכול להיות יזום על ידי מועצות, עיריות ושלל יזמים, כמו גם על ידי בעלי מבנים פרטיים ומסחריים שיפוץ בניין

שיקום מבנים נועד על מנת לאפשר לציבור להשתמש במבנה במידה והוא ציבורי, כמו גם שישנם יזמים הרוכשים מבנים ומשקמים אותם, בעוד שגם בעלי נכסים פרטיים מבצעים את הפעולה על ידי אנשי המקצוע המומחים בתחום.

מה התהליך כולל פרויקט שיקום מבנים  ?

תהליך שיפוצים ושיקום מתרחש על ידי שיפוץ מסיבי ששם את הדגש על החלקים החיצוניים של המבנה, כמו גם שיפוץ והחלפת מערכות חשמל ומים, תוך הקמת תשתיות חדשות שיהפכו את המבנה לבטוח ויציב.

כיום יזמים וחברות כמו 'קבוצת עידן', מבצעים שיקום מבנים תוך שיפוץ הכולל בניית  קירות, החלפת רצפות, שיפוץ יסודות, הקמת תשתיות ועוד, בזמן שהשיקום מתמקד בהחלפת מערכות ותשתיות כמו צנרות וחשמל, שהשלב האחרון עוסק בחידוש המבנה לחלוטין: כך שהוא יראה ויהיה חדיש ובטוח לשהייה ומגורים.

קבלן שיקום מבנים יסייע לכם לשנות את פני הבניין

בישראל בלא מעט ערים ישנם מבנים רעועים המחייבים שיקום ושיפוץ. חשיבותו של תהליך השיקום הזה אף מתגברת, נוכח האיום התמידי של רעשי אדמה אפשריים. רוב הבניינים בישראל לא שופצו בחמישים השנים האחרונות, ואין ספק כי בהרבה מהם קיימת הזנחה חמורה והסיכוי כי יוכלו  לעמוד בפני רעידות אדמה, או אפילו בפני חדירת רטיבות למבנה הוא נמוך. במידה וגם בבניין שלכם ניתן לראות סדקים ואף התפוררות בעמודים רבים הרי שנחוץ לכם קבלן שיקום מבנים באופן מיידי.

תהליך שאינו רק קוסמטי

בשנים האחרונות, אנו אכן עדים לתופעה מעניינת בעולם השיפוצים והבנייה, בו תופעת שיקום מבנים. מבנים ישנים, אם הם בעלי משמעות היסטורית ואם הם לא, זוכים לעדנה מחודשת באמצעות שיפוץ מעמיק, המחדש את פניהם. ואכן  שיקום מבנים הוא הליך בו בניין ישן עובר חידוש ורענון. אומנם המבנה המקורי נשאר, אך הוא עובר שיפוץ כללי, המשנה את פניו ומתאים אותן למציאות העכשווית תוך כדי שמירה על תווי פניו הישנות. קרי, לא מבקשים לבנות משהו חדש ולא מבקשים להרוס את הישן, אלא ליצור שילוב של השניים. ואם אתם מסתמכים על שירותיו של קבלן שיקום מבנים טוב הרי שזו גם אמורה להיות התוצאה הסופית.

שיקום מבנה היא עבודה המשלבת בין טיפול ביסודות המבנה ובאיכותו לצד נגיעה באסתטיות ובמראה החיצוני, ומיועדת למבנים לאחר רעידת אדמה, שריפה, הצפה וכן עבור מבנים וותיקים הסובלים מהיחלשות היסודות ומפגמים במערכות הפנימיות שלהן.

במה אמור לסייע קבלן שיקום מבנים

על דיירי הבניין לשכור קבלן שיקום מבנים ולהתייעץ עם מהנדס לצורך בדיקת חוזקו של הבניין, שכן יש לוודא שהקורות והעמודים יכולים לשאת את העומסים.

בשלב הראשון אמור הקבלן לשטוף את המבנה עם מכונת לחץ מים השוטפת מהמבנה את כל שאריות הפיח, הלכלוך וכל הטיח הרופף .בשלב הבא מטפלים בברזלים חשופים, בשלב זה חשוב לסטט סביב הברזל הפגוע שעובר למעשה תהליך קורוזיבי ומפתח חלודה העלולה לסכן את יציבות המבנה. מנקים את הברזל לאחר שפותחים את הבטון עם מברשת פלדה עד שמגיעים לברזל בריא, ומורחים עליו חומר מיוחד אשר עוצר את התהליכים הקורוזיבים ושומר על הברזל מהמשך התפוררות והיחלשות. בשלב הבא מטפלים בסדקים הקיימים בבניין. בנוסף, מתחילים לטפל בעמודים של הבניין ובבעיית ההתפוררות של תחתית העמודים בקומת הקרקע .

חשוב לזכור שתהליך השיקום הוא תהליך לא פשוט ולא קצר, והוא דורש מיומנות ודיוק משמעותיים. לכן חשיבותו ותרומתו של קבלן שיקום מבנים היא בתכנון מדויק ובביצוע מושלם של הפרויקט כולו.

טיפ חשוב

טיפ קטן, כמובטח: כשאתם בוחרים קבלן שיקום מבנים, ודאו שהוא רשום בפנקס הקבלנים. הסיבה לכך היא שרק קבלן מורשה עובד על פי כל הכללים והתקנות.

שיקום המבנים הוא תחום חשוב מאוד בתחום הבנייה במיוחד במבנים ישנים. באמצעות שיקום מבנים מקצועי ניתן לטפל בבעיות איטום המבנה, עמידות המבנה בנזקים כתוצאה ממזג האוויר, נושאי בטיחות שונים ואף אסתטיקה של המבנה עצמו. על מנת לבצע זאת יש צורך בחברת שיקום מבנים. באמצעות חברת שיקום מבנים מקצועית שתדאג עבור המבנה שלנו אנו יכולים להיות רגועים שהמבנה שלנו בידיים טובות לאורך כל השנה.

מהו שיקום מבנים ואיזה חברת שיקום מבנים עלינו לבחור?

שיקום מבניםשמדובר על שיקום מבנים מודבר למעשה על מבנים ישנים מאוד לרוב אשר אינם בטיחותיים למגורים ועלולים לקרוס כל רגע. באמצעות שיקום מבנים אלו ושיפוצים חיצונית ופנימית ניתן לקבל מבנה חדיש ובטיחותי שניתן לגור בו. אם מדובר על מבנים היסטוריים השיפוץ שומר על הנכס לאורך שנים רבות, כך שהתחזקותו היא נמוכה מאוד ולא מצריכה זמן. במקרים שונים בהם לא ניתן לשפץ חיצונית או פנימית נשארת אופציה אחת להרוס את המבנה עצמו ולבנות במקומו מבנה חדש. על מנת לבצע שיקום מבנים למבנה לא בטיחותי יש צורך להיעזר בחברת שיקום מבנים אשר אנשיה מקצועיים ויודעים את העבודה.

מה כוללות עבודות שיקום מבנים?

עבודות שיקום המבנים המתבצעות באמצעות חברת שיקום מבנים כוללות שיקום ושיפוץ המבנה חיצונית ופנימית. ישנם לא מעט בניינים ישנים אשר אינם בטוחים לשימוש ומסוכנים עד מאוד למגורים. באמצעות שיקום ושיפוץ מבנים ניתן לשפץ את המבנים הן מבחינת סדקים בקירות, סימני חלודה על הבניין, חיזוק העמודים של הבניין על מנת שלא יקרסו ועוד. במקרים מסוימים דרוש שיפוץ יסודי של הבניין הן פנימית והן חיצונית או להרוס את המבנה עצמו ולבנות חדש במקומו.

לשם מה יש צורך בחברת שיקום מבנים?

באמצעות חברת שיקום מבנים המתבצעת ע"י קבלן שיפוצים מקצועי ובעל ניסיון בתחום, ניתן לבצע את עבודות השיקום ושיפוץ המבנה בצורה המקצועית והטובה ביותר. קבלן השיפוצים אחראי על העובדים המקצועיים בשטח ועל עבודתם בשטח שלא יהיו ליקויים שונים בבניין בעת שיקומו ושיפוצו. העבודות מתבצעות בהתאם לתוכנית מפורטת ומתוכננת מראש עם כל השלבים הנדרשים לכך. כלומר חברת שיקום מבנים אחראית שפעולות השיקום והשיפוץ של המבנה יעשו בצורה הטובה ביותר עם מיטב אנשי המקצוע ופיקוח הדוק עליהם מתחילת העבודה ועד סיומה. ומכיוון ששיקום מבנים הוא תהליך ארוך ומורכב במיוחד שמדובר על שימור המבנה הקיים ששומר על ערכו לאורך שנים רבות, יש צורך בחברת שיקום מבנים מקצועית ובעלת ניסיון שתפקח על כל התהליך , אשר כולל שיפוץ מעטפת המבנה ושיפוץ קונסטרוקציה הפנימית של המבנה במידת הצורך.

מה כוללות פעולות שיקום מבנים?

פעולות שיקום מבנים כוללות ניקוי הקיר של המבנה, חציבה לחשיפת הברזלים ושיופם, טיפול מניעת חלודה ואף סתימת חורים וחיזוק קירות המבנה, טיוח ושיוף מחדש וצביעת המבנה כולו. כל הפעולות ההלו מתבצעות מבלי להרוס את הבניין ולוקחות לא מעט זמן ודורשות תכנון קפדני של אנשי מקצוע.

לסיכום, שיקום מבנים נועד לשקם את המבנה כולו החל מהקירות, העמודים התומכים, החלקים החיצוניים, האיטום, הצבע ועוד, כאשר במהלך העבודה מתבצעת התקנה ובנייה מחודשת של תשתיות.

שיקום מבנים ישנים – לא מומלץ להמתין לרגע האחרון

בלאי הוא האויב הגדול ביותר של לא מעט חפצים ביקום. וכן הכל מתיישן, גם המבנים שבהם אנו גרים. לכאורה נדמה כי מבנים שנבנו לפני כמה עשורים יהיו עמידים יותר, אבל אין הדבר נכון בהכרח. מבנים שנבנו בארצנו בעשורים הראשונים שלה מהווים סכנה וחלקם אף מבנים מסוכנים. ויש לכך סיבות שונות, ראשית, משום שלא טופלו כראוי לאורך השנים. ושנית, כי הזמן בכל זאת עושה את שלו. בנוסף יש לזכור כי בניינים רבים נבנו לפי סטנדרטי בניין אחרים, וחומרים פחות מתוחכמים מאלו בהם נעשה שימוש היום. אך כשמדובר בתהליך של שיקום מבנים ישנים, ההמלצה החמה היא לא להמתין לרגע האחרון, ולנסות לבלום את תהליך ההתפוררות באיבו.

איך תדעו אם הבניין שלכם צריך שיקום

הטיח המתפורר, הרטיבות הבלתי נגמרת, המדרגות הרעועות, וארונות החשמל הישנים, כל אלו יכולים להצביע על הצורך המיידי בטיפול בבניין שלכם. לעיתים מדובר בטיפול קוסמטי, אך לעיתים מדובר בטיפול הרבה יותר משמעותי של שיקום מבנים ישנים האמור לטפל בתשתיות הבניין ושיקום בטון וברזל שלד הבניין. כי אם סדק נפער באחד הקירות החיצונים, או צינור הביוב של הבניין מתפוצץ חדשות לבקרים הרי שהמשמעות היא כי התשתית של הבניין אינה תקינה ומחייבת טיפול.

חיזוק מבנים ישנים

אין פלא שאנו נתקלים בתופעות הללו חדשות לבקרים מאחר וכאמור שיטות הבנייה של אמצע המאה הקודמת, שבה נבנו מרביתם של  הבניינים בערים הגדולות, הינן שונות מאוד מאלו שאנו נוקטים בהם היום. מה שהפך את המבנים הישנים הללו לעמידים פחות, והם מתפוררים לאטם.

איך מבצעים שיקום מבנים ישנים

שיקום מבנים ישנים מדויק מאפשר לנו לשמר את עקרונות המבנה הקיים, בפרט אם מדובר במבנה בעל משמעות היסטורית. כך יוחלפו אם כן תשתיות המים והחשמל, הריצוף ישוקם ומעטפת הבניין תקבל מראה חדש, ומצוחצח יותר.

שלב התכנון לצורך שיקום מבנים ישנים יאפשר לנו לקבוע תכנית עבודה מסודרת שתתייחס לכל אותם  מרכיבים חשובים, ותיקבע את שיטת העבודה האידאלית שתביא לטיפול בכל אותם ליקויים מהיסוד. במצבים שבהם נדרש שיקום מבנים ישנים וקיים חשש כי המבנה העתיק עתיד לקרוס בזמן השיפוץ, ייתכן שיתעורר הצורך בפינוי של הדיירים לשם הגנה על ביטחונם האישי, ובמקרים מסויימים ייתכן כי תשקל הריסת הבניין, ובנייתו מחדש, תוך שמירה על המעטפת החיצונית, המקורית בלבד, שגם היא תעבור שיקום.

סיבות שונות לשיקום

בין הסיבות להחלת תהליך של שיקום מבנים ישנים על מבנה נמצאת בראש ובראשונה הסיבה הכלכלית. במקרים רבים מדובר ביזמים או יזם כלשהו המבין כי שיקום המבנה יעלה את ערכו עשרות מונים. גם דיירי הבניין יחפצו במקרים מסויימים לעשות זאת על מנת לשפר את ערכו של הנכס שלהם.

סיבה נוספת נעוצה בחוק העזר העירוני המחייב מניעת סכנה לציבור מצידם של בעלי בניין מתפורר.

שיקום ואיטום מבנים

שיקום ואיטום מבנים: שיטות קלאסיות

שיקום ואיטום מבנים: שיטות קלאסיות כל מבנה, כל פרויקט נדל“ן, כל נכס, זקוק לתהליכי תחזוקה ואחזקה לאורך השנים. מבנים מסוגים שונים חשופים לנזקי מזג האוויר

שיקום וחיזוק מבנים 

טכניקות שיקום וחיזוק מבנים 

שיקום וחיזוק מבנים נדרשים למבנים קיימים מבטון, כדי להגן על העומס המוגבר של קורות, עמודים, קירות או לוחות, ולתמיכה בעומסים נוספים שאינם כלולים בתכנון המקורי.

שירותי קונסטרוקטור בשיקום מבנים

שיקום מבנים הוא תחום ייחודי בענף הבניין, ובו נדרשת התמחות גבוהה גם בהיבט של עבודות בנייה ושיקום המבוצעות בטכניקות ייחודיות ועם ציוד מיוחד וגם בהיבט

צביעת בניין

שיקום מבנים מנזקי שריפה

שריפה מבנה היא טראומה לא רק עבור האנשים המתגוררים באותו מבנה אלא גם עבור המבנה עצמו. המשמעות של מבנה שעבר טראומה היא שאותו מבנה עלול

קבלני שיפוץ מבנים

שיקום וחיזוק אבנים

בעידן בו מבנים נבנים באמצעות בטון ובלוקים, היכן משמשות אותנו האבנים ובאילו מקרים עשוי להידרש מהלך של שיקום וחיזוק אבנים. ייתכן שאתם נתקלתם בצורך הזה

שיקום חיצוני למבנים

חללי פנים יכולים לסבול מליקויי בנייה רבים ובראשם סדקים, ואם הליקויים האלה מופיעים בקירות תמך, זה גם יכול להיות מסוכן. אבל במרבית המקרים, הרבה לפני

שיקום קירות

שיקום קירות

שיקום קירות הוא פרויקט שמיועד לשקם קירות, בדרך כלל קירות חוץ, הן מבחינה אסתטית, הן מבחינה פונקציונלית והן מבחינה בטיחותית. מה זה אומר שיקום קירות

קבלן שיקום מבנים אורגד מבנים

קבלן שיקום מבנים שיקום מבנים קרליבך 1 נתניהתחום הבנייה הוא תחום מורכב שכולל בתוכו לא מעט תתי תחומים. שיקום מבנים הוא אחד מבין אותם תתי

שיקום מבנים בצפון

שיקום מבנים בצפון

שיקום מבנים בצפון הוא תהליך מורכב שדורש מיומנות וניסיון למול הבנייה ההררית ופגעי מזג האוויר, אבל הוא כדאי וכלכלי והמאמר הבא מפרט מדוע. שיקום מבנים

שיקום מבנים לאחר שריפה או הצפה

שיקום מבנים לאחר שריפה או הצפה

שיקום מבנים לאחר הצפה, שריפה או הזנחה דורש פעולה מידית לתיקון הנזקים – תשובות על איך וכמה תוכלו למצוא במאמר הבא. שיקום מבנים לאחר שריפה

שיקום מבנים בצפון

שיקום מבנים מסוכנים

שיקום מבנים מסוכנים הוא נושא המגובה בחוק ואם קיבלתם צו מבנה מסוכן מהעירייה כדאי לטפל בו באופן מיידי, על פי ארבעת הצעדים המפורטים במאמר הבא.

שיקום מבנים לאחר הצפה

שיקום מבנים לאחר הצפה

הצפה ונזקי המים אשר נגמרים מליקויים בצנרת או ממי גשמים ושיטפונות עלולה לגרום לנזקים כבדים לבניין שלנו. נזקים אלה עלולים לפגוע בשתיות המבנה וכן לגרום

שיקום ושימור מבנים

שיקום ושימור מבנים

שיקום ושימור מבנים היא פעולה אשר יש לבצע לבניינים עתיקים וישנים, זה יכול הבית ספרי העברי הראשון או הבית כנסת הראשון ועוד. באמצעות שיקום ושימור

שיפוץ ושיקום מבנים

למה חשוב קבלן בעת שיפוץ ושיקום מבנים אומרת האימרה כי "אין חכם אלא כבעל נסיון", ובצדק. קחו לדוגמה את אותו ברנש שהחליט כי הוא ידאג

1700-70-90-30