מכירים את המבנה הזאת שנראה תמיד זנוח ו'מט לנפול'? או אולי את הבניין שאין בו דיירים שנראה נטוש ומפחיד? בניינים כאלה הם בדרך כלל מבנים שעוברים שיקום מבנים או הריסה ולאחר מכן בנייה מחדש. אבל מה צריך לדעת שיקום מבנה? הכל בהמשך.

שיקום מבנים – מה זה אומר?

שיקום מבנים יכול להיות אחד הצעדים המשמעותיים שתבצעו במבנה, בין אם אתם מעוניינים לשפר את איכות החיים שלכם, לבין אם אתם מעוניינים לשקם ולשבח נכס להשקעה. אבל מה צריך לדעת על פעולה זאת?

לפני שנסביר יותר על שיקום מבנים – חשוב לדעת כי פעולה מסוג זה מתאימה גם למבנים פרטיים וגם למבנים ציבוריים. תהליך השיקום נועד על מנת להשמיש בניינים שעומדים בתקן ונחשבים יציבים עבור הפעולה, בעוד שהשיקום מתבצע בשל מגוון סיבות, כגון:

הצורך במגורים במבנה – כאשר מבנים אינם פעילים הם הופכים עם הזמן לכאלה שנחשבים נטושים ואף מסוכנים. לכן, חיזוק, שיקום ושיפוץ הינם חשובים במיוחד לשם מגורים במבנה ולשם העלאת הבטיחות שבו.

מניעת הזנחה – כפי שהזכרנו, ישנם מבנים הסובלים מהזנחה ולכן הם הופכים להיות  מפגע תברואתי של ממש! לשם כך דרושה פעולת השיקום.

השבחת ערך הנכס – ישנם רבים שיש להם נכסים אשר יש לשקם ולהפוך אותם לראויים למגורים, כמו גם כאלה שהערך שלכם הופך גבוה יותר בשל פעולת השיפוצים. בשל כך רבים מבצעים את פעולת השיקום וזאת למען השבחת הנכס.

מי מבצע שיקום מבנה?

שיקום מבנים יכול להתבצע גם במבנה מסחרי וגם במבנה ציבורי ולכן תהליך זה יכול להיות יזום על ידי מועצות, עיריות ושלל יזמים, כמו גם על ידי בעלי מבנים פרטיים ומסחריים שיפוץ בניין

שיקום מבנים נועד על מנת לאפשר לציבור להשתמש במבנה במידה והוא ציבורי, כמו גם שישנם יזמים הרוכשים מבנים ומשקמים אותם, בעוד שגם בעלי נכסים פרטיים מבצעים את הפעולה על ידי אנשי המקצוע המומחים בתחום.

מה התהליך כולל פרויקט שיקום מבנים  ?

תהליך שיפוצים ושיקום מתרחש על ידי שיפוץ מסיבי ששם את הדגש על החלקים החיצוניים של המבנה, כמו גם שיפוץ והחלפת מערכות חשמל ומים, תוך הקמת תשתיות חדשות שיהפכו את המבנה לבטוח ויציב.

כיום יזמים וחברות כמו 'קבוצת עידן', מבצעים שיקום מבנים תוך שיפוץ הכולל בניית  קירות, החלפת רצפות, שיפוץ יסודות, הקמת תשתיות ועוד, בזמן שהשיקום מתמקד בהחלפת מערכות ותשתיות כמו צנרות וחשמל, שהשלב האחרון עוסק בחידוש המבנה לחלוטין: כך שהוא יראה ויהיה חדיש ובטוח לשהייה ומגורים.

קבלן שיקום מבנים יסייע לכם לשנות את פני הבניין

בישראל בלא מעט ערים ישנם מבנים רעועים המחייבים שיקום ושיפוץ. חשיבותו של תהליך השיקום הזה אף מתגברת, נוכח האיום התמידי של רעשי אדמה אפשריים. רוב הבניינים בישראל לא שופצו בחמישים השנים האחרונות, ואין ספק כי בהרבה מהם קיימת הזנחה חמורה והסיכוי כי יוכלו  לעמוד בפני רעידות אדמה, או אפילו בפני חדירת רטיבות למבנה הוא נמוך. במידה וגם בבניין שלכם ניתן לראות סדקים ואף התפוררות בעמודים רבים הרי שנחוץ לכם קבלן שיקום מבנים באופן מיידי.

תהליך שאינו רק קוסמטי

בשנים האחרונות, אנו אכן עדים לתופעה מעניינת בעולם השיפוצים והבנייה, בו תופעת שיקום מבנים. מבנים ישנים, אם הם בעלי משמעות היסטורית ואם הם לא, זוכים לעדנה מחודשת באמצעות שיפוץ מעמיק, המחדש את פניהם. ואכן  שיקום מבנים הוא הליך בו בניין ישן עובר חידוש ורענון. אומנם המבנה המקורי נשאר, אך הוא עובר שיפוץ כללי, המשנה את פניו ומתאים אותן למציאות העכשווית תוך כדי שמירה על תווי פניו הישנות. קרי, לא מבקשים לבנות משהו חדש ולא מבקשים להרוס את הישן, אלא ליצור שילוב של השניים. ואם אתם מסתמכים על שירותיו של קבלן שיקום מבנים טוב הרי שזו גם אמורה להיות התוצאה הסופית.

שיקום מבנה היא עבודה המשלבת בין טיפול ביסודות המבנה ובאיכותו לצד נגיעה באסתטיות ובמראה החיצוני, ומיועדת למבנים לאחר רעידת אדמה, שריפה, הצפה וכן עבור מבנים וותיקים הסובלים מהיחלשות היסודות ומפגמים במערכות הפנימיות שלהן.

במה אמור לסייע קבלן שיקום מבנים

על דיירי הבניין לשכור קבלן שיקום מבנים ולהתייעץ עם מהנדס לצורך בדיקת חוזקו של הבניין, שכן יש לוודא שהקורות והעמודים יכולים לשאת את העומסים.

בשלב הראשון אמור הקבלן לשטוף את המבנה עם מכונת לחץ מים השוטפת מהמבנה את כל שאריות הפיח, הלכלוך וכל הטיח הרופף .בשלב הבא מטפלים בברזלים חשופים, בשלב זה חשוב לסטט סביב הברזל הפגוע שעובר למעשה תהליך קורוזיבי ומפתח חלודה העלולה לסכן את יציבות המבנה. מנקים את הברזל לאחר שפותחים את הבטון עם מברשת פלדה עד שמגיעים לברזל בריא, ומורחים עליו חומר מיוחד אשר עוצר את התהליכים הקורוזיבים ושומר על הברזל מהמשך התפוררות והיחלשות. בשלב הבא מטפלים בסדקים הקיימים בבניין. בנוסף, מתחילים לטפל בעמודים של הבניין ובבעיית ההתפוררות של תחתית העמודים בקומת הקרקע .

חשוב לזכור שתהליך השיקום הוא תהליך לא פשוט ולא קצר, והוא דורש מיומנות ודיוק משמעותיים. לכן חשיבותו ותרומתו של קבלן שיקום מבנים היא בתכנון מדויק ובביצוע מושלם של הפרויקט כולו.

טיפ חשוב

טיפ קטן, כמובטח: כשאתם בוחרים קבלן שיקום מבנים, ודאו שהוא רשום בפנקס הקבלנים. הסיבה לכך היא שרק קבלן מורשה עובד על פי כל הכללים והתקנות.

לסיכום, שיקום מבנים נועד לשקם את המבנה כולו החל מהקירות, העמודים התומכים, החלקים החיצוניים, האיטום, הצבע ועוד, כאשר במהלך העבודה מתבצעת התקנה ובנייה מחודשת של תשתיות.

חברת הבנייה 'ן' תסייע לכם בכל תהליך של שיקום, תוך קבלת כלל האישורים הדרושים לביצוע הפעולה.

שיקום מבנים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *