צביעת בניין

אורגד מבנים מספקת את המחיר הזול בארץ בהתחייבות!

השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם בהקדם

התהליך של צביעת בניין הוא תהליך שמבוצע על פי מתודולוגיה מסודרת הבנויה ממספר שלבים שמתחילים הרבה לפני שמורחים את שכבת הצבע הראשונה. מהם השלבים בתהליך הצביעה? מהם האתגרים שאיתם יש להתמודד בתהליך הצביעה וההכנה לצביעה? מי מבצע צביעה של בניינים משותפים? כל התשובות לכל השאלות, במדריך הבא.

התהליך המורכב של צביעת בניין

כאשר אנו מזהים את הצורך לצבוע בניין במסגרת פרויקט שיפוץ בניין, עלינו להבין שהצורך הזה נובע מסט של שיקולים שלחלוטין לא מסתכמים בגוון של הבניין, במידה בה דהה צבע הבניין או באסתטיקה השטחית שלו. במרבית המקרים, מדובר במעטפת שסובלת משורה של ליקויים לרבות ליקויים בבטון, ליקויים של ברזל חשוף וחלוד, ליקויים במסתורי כביסה וכדומה. על כן, הרבה לפני שמתחילה המריחה של שכבת הצבע הראשונה, ישנו תהליך שיש לבצע על פי מתודולוגיה מקצועית מובנית. בשורות הבאות נפרט בפניכם את התהליך, שלב שלב, משלב הבחירה של פיגום תקני ועד שלב המסירה ללקוח.

פיגום תקני

לפני כל דבר אחר, חשוב מאוד לבחור פיגום תקני שמספק מענה מיטבי למשימת הצביעה של הבניין. בהתאם לגובה הבניין ותנאי הקרקע סביבו ניתן לבחור פיגום עצמאי, פיגום תלוי נייד, פיגום חמורי או פיגום זקפים שמהווים את סוגי הפיגומים הרלוונטיים ביותר לעבודות של צביעת בניין. בחירת סוג הפיגום הנדרש צריכה להתבצע על בסיס שיקולים מקצועיים ובטיחותיים ובליווי של גורם מקצועי המתמחה בתחום הפיגומים. כמו כן, יש להבטיח שכל ההתנהלות עם הפיגום עולה בקנה אחד ובצמוד להנחיות החוק והוראות התקן בנושאי בטיחות, לרבות בדיקת הפיגום על ידי בודק מורשה, בניית הפיגום על ידי בונה פיגומים מורשה, בדיקה תדירה של הפיגום בזמן הפעילות, הקמת הפיגום על פי הוראות התקן וכן הלאה.

שטיפת לחץ

לאחר הצבת הפיגום וקבלת אישור עלייה על הפיגום, אפשר להתחיל בשלבי ההכנה לצביעה וזה אומר קודם כל שטיפת לחץ. שטיפה זו מבוצעת באמצעות מכשור ייעודי המגביר את לחץ המים הרגיל בברז ויורה זרם חזק מאוד של מים בלחץ גבוה. סילון המים החזק מאפשר ניקוי של שטח הפנים של המבנה, הסרת שכבות אבק ולכלוך, הסרת שכבות ערפיח שהצטברו על חזית המבנה, הסרת שכבות צבע מתקלפות ולמעשה את כל שכבת הצבע הנוכחי, יהיה מצבה אשר יהיה. שטיפה זו מיועדת להבטיח ששטח הפנים של הבניין הוא חלק ואסתטי לפני שמיישמים את הצבע.

תיקון ברזל חלוד

לאחר ביצוע שטיפת לחץ, נעשית בדיקה יסודית על מנת לאתר אזורים ומקטעים בהם ישנו ברזל חשוף. במידה ומתגלה ברזל כזה, סביר להניח שהברזל הוא חלוד לאחר חשיפה ארוכה לפגעי מזג האוויר ועל כן מבוצע תיקון ברזל חלוד בחומרים אנטי קורוזיבים המיועדים להסיר את שכבות החלודה בכדי למנוע את התפשטותה אל פנים הברזל. בסיום שלב זה אמורים כל הברזלים החשופים בחזית הבניין להיות מסומנים ולאחר טיפול בחומרים הנדרשים כאמור.

שיקום בטון

לאחר שטיפלנו בכל הברזל החשוף, אפשר להתחיל בביצוע שלב שיקום הבטון. בשלב זה מבוצעות השלמות בטון במקטעים הסובלים מסדקים, חורים, חריצים וכן הלאה. בשלב זה מכוסים גם אותם ברזלים חשופים שסומנו בשלב הקודם כשהמטרה היא להשיג מרקם אחיד וחלק של כל חזית הבניין בתום שלב זה. במסגרת שלב שיקום הבטון ייתכן שיהיה צורך לבצע ניסור בטון ועבודות שונות על מנת שניתן יהיה לשקם את הבטון הכולל של המבנה, הכל בהתאם לשיקול המקצועי של הגורם המבצע.

פריימר

פריימר הוא שכבת החומר הראשונה שנמרחת על מעטפת הבניין, שכבת הצבע שנהוג לקרוא לה שכבת היסוד. המדובר על חומר שמיועד להשיג שתי מטרות מרכזיות: פעם אחת, הפריימר אמור ליצור איטום של שכבת האבן עליה הוא נמרח ופעם שנייה הוא מספק את המשטח הכימי הנדרש על מנת להבטיח את היצמדות שכבות הצבע שייושמו על גבו. שכבת הפריימר היא שכבה חשובה מאוד ואיכות המריחה שלה יכולה להכריע את איכות התוצאות הסופיות. על כן, יש לבצע את שכבת הפריימר בצורה יסודית ובסיום יש לבצע בדיקה מקיפה על מנת לוודא שהשכבה מכסה את כל שטח הפנים ללא שטחים מתים. https://www.youtube.com/watch?v=Mv8-TRbXl1k

צבע

כעת הגענו לשלב של יישום הצבע על גבי מעטפת המבנה. בפרויקט צביעת בניין יש לעשות שימוש בצבע ייעודי שאמור למלא מספר מטרות מעבר למטרה האסתטית הברורה לעין. מטרות אלה כוללות איטום יעיל ועמיד בפני פגעי מזג האוויר, מילוי חרירים זעירים, אספקת הגנה לקירות המבנה לעוד עשורים ארוכים. צבע לצביעת בניין חייב לעמוד במפרט מאוד מחמיר על מנת להבטיח ששכבות הצבע יוכלו לעמוד בצורה ראויה בשילוב הקשה של רוחות חזקות, גשם, לחות גבוהה וקרינת שמש ישירה. לא כל צבע, ולבטח לא צבע המיועד לצביעת חללי פנים, מתאים לביצוע המשימה ועל כן יש לוודא שנעשה שימוש בצבע התקני, שמחירו מן הסתם, הוא גבוה יותר מצבע רגיל. סוגים מסוימים של צבעים מאפשרים את השלמת המשימה באמצעות שכבת צבע אחת בודדת, בעוד שסוגים אחרים דורשים מריחה של לפחות שתי שכבות על מנת להשיג את המראה האחיד הנדרש. גם בהיבט זה, יש לוודא כי הקבלן המבצע מזמין את הצבע המתאים ומבצע את מספר השכבות הנדרשות בהתאם.

צבע סורגים ומעקות

לאחר צביעת קירות המבנה, מבוצעת צביעה של סורגים ומעקות על מנת להשלים את התמונה האסתטית של הבניין. צביעת סורגים ומעקות דורשת שיוף של שכבת הצבע הישנה ויישום שכבת צבע ייעודית למתכת על מנת להבטיח שצבע הסורגים לא רק יספק את המראה האסתטי הנדרש, אלא גם יגן על הסורגים לעוד עשורים שלמים. מן הסתם, על הגוון בו ייצבע הבניין כולו ועל הגוון בו ייצבעו הסורגים והמעקות יש לקבל החלטה מראש ובהסכמה על כלל או רוב הדיירים. על מנת להשיג את האפקט האסתטי המיטבי, חשוב שכל הסורגים יהיו צבועים באותו הגוון ועל כן יש להקדיש מעט זמן בתחילת הפרויקט על מנת לגבש הסכמות בין הדיירים לעניין זה.

סידור צנרת

במבנים בהם עוברת צנרת חיצונית לאורך קירות המבנה, יש לסדר את כל הצנרת ולהחזיר למקומם צינורות שהוסרו לצורך ביצוע הצביעה. על מנת להבטיח את האפקט האסתטי המיטבי, כדאי לקבוע את גוון הצינורות ולצבוע את כל הצינורות כנדרש. ניתן לצבוע אותם בגוון שבו נצבע הבניין על מנת להסוות אותם עד כמה שניתן, או לבחור צבע ניגודי כלשהו באופן שיאפשר להפוך את הצינורות לאלמנט עיצובי. במידה ואתם בוחרים באפשרות השנייה, מומלץ להתייעץ עם מעצב חזית בניין בכדי להבטיח שהצינורות לא יהפכו מנכס פונקציונלי לנטל אסתטי על הבניין, ועוד לאחר שהשקעתם כל כך הרבה כסף בצביעתו של הבניין.

צביעת בניין

החלפת מסתורים

בבניינים רבים מותקנים מסתורי כביסה המשרתים את כל הדירות בבניין לצורך תליית כביסה. מסתורים אלה עשויים בדרך מלוחות פולימריים, מתכתיים או עץ, בדרך כלל בגוון לבן. גם במקרה זה, אפשר לבחור מסתורים בגוון הבניין או בגוון ניגודי ובכל מקרה יש להחליף את כל המסתורים ואת הרכיבים המשמשים לעיגון שלהם לקיר המבנה. רכיבים אלה נוטים להחליד, לייצר סימני נזילת חלודה לאורך הבניין וכמובן להחליש את אחיזת המסתור בבניין. על כן, במסגרת שלב החלפת מסתורים יש להחליף גם את מכלולי העיגון של המסתור ולוודא שאתם יוצרים מראה אחיד ואסתטי של המסתורי הכביסה על כל שטח הפנים של הבניין.

איטום חלונות

צביעת בניין משרדים

בין שהדירות במבנה סובלות מבעיות איטום ובין שלא, בשלבים האחרונים של פרויקט צביעת בניין יש לבצע איטום של חיבורי מסגרות החלונות עם קירות המבנה. זאת מאחר שבמסגרת תהליך שטיפת הלחץ ושיקום הבטון, ייתכן שנוצרה פגיעה באיטום ועל כן חשוב לחדש אותו. שלב זה צריך להתבצע בכל מקרה ולא כתנאי לבדיקת האיטום מאחר וגם אם בבדיקה זמנית לא יתגלו סימני פגיעה באיטום החלונות, ייתכן ששכבות האיטום נשחקו מאוד בתהליך הצביעה ובכך קוצרו חייהן בצורה משמעותית. איטום החלונות מבוצע באמצעות חומרי איטום ייעודי, בדרך כלל מבוסס סיליקון.

פירוק והורדת פיגום

כפי שאתם זוכרים, את כל המשימות שתיארנו לעיל מבצעים באמצעות פיגום שאותו התקנו בשלב הראשון של התהליך. בתום תהליך הצביעה, יש לפרק את הפיגום ולהחזירו לחברה ממנו הושכר. פירוק פיגום צריך להתבצע על פי פרוצדורה מובנת ועל פי הוראות החוק והתקן על מנת למנוע תאונות ופגיעה בעוברים ושבים ועל מנת להימנע מגרימת נזק למבנה שזה עתה נצבע. תהליך הפירוק של פיגום הוא תהליך שיכול להיות לא פחות מסוכן מתהליך ההקמה שלו ולכן גם פירוק הפיגום והורדתו צריכים להתבצע בליווי איש מקצוע מוסמך ומורשה בתחום הפיגומים.

סוף פרויקט ומסירה

זהו. הבניין שלכם מוכן לאחר צביעה ומעטפת הבניין החיצונית צפויה להחזיק מעמד לעוד כמה עשורים טובים לפחות. בשלב הזה תוכלו לבדוק את התוצאות בכמה רמות שונות. תחילה תוכלו לבקש מהקבלן פירוט של כל הפעולות שבוצעו בפועל. בהמשך לכך תוכלו לבחון את חזית הבניין במבטכם ואף לבחון האם נעשה למשל איטום של חיבורי מסגרות החלונות עם הקיר. לבסוף, ובמיוחד אם עולה אצלכם חשש לליקויים בתהליך הצביעה, תוכלו להזמין מהנדס בניין שיבצע מעין בדיקת בדק בית על מנת לאתר את כל ליקויי הבנייה שנבעו מפרויקט הצביעה. צביעת בניין הוא אמנם לא פרויקט קלאסי לבדיקת בדק בית, אך חשוב לומר שגם פרויקט כזה חוסה תחת כללי הנדסת הבניין וגם עבור פרויקטים כאלה ישנן בדיקות ייעודיות המיועדות לספק ללקוח את המבט הכולל והמדויק של תוצאות הפרויקט.

כעת נותר לכם רק לבחור חברה מקצועית המציעה את השירות של צביעת בניין ובהיבט זה אתם רוצים להתייעץ אולי עם אנשים אחרים שעברו פרויקט דומה ועם אנשי מקצוע בענף הבניין. חשוב מאוד שהפרויקט יבוצע על ידי קבלן רשום ובעל מוניטין שכן כפי שלמדנו מהפירוט שהבאנו בשורות שלעיל, צביעת בניין היא לא צביעת בית ותהליך הצביעה הוא הרבה יותר נרחב ומורכב מאשר מריחת צבע. כמו כן, במידה ותרצו לנצל את תהליך הצביעה לצורך עיצוב חזית הבניין, כדאי לערב בתהליך אדריכל מקצועי המתמחה בתכנון חזיתות לבניין וכן לבדוק את כל הנושא של הצורך בהוצאת היתר בניה בהתאם לתכנית הצביעה שגיבשתם. ככלל, כל עוד הצביעה מיועדת לחדש את הצבע הקיים ולא לשנות את הגוון ואת מראה הבניין, סביר להניח שלא תזדקקו להיתר בניה מיוחד. יחד עם זאת, אם אתם מתכוונים לשנות גוון ו/או להוסיף אלמנטים שונים לעיצוב חזית הבניין, ייתכן מאוד שדווקא כן תהיו מחויבים בהוצאת היתר בניה ואת זה מומלץ לבדוק מראש מול הוועדה המקומית לתכנון ובנייה ברשות המקומית שבתחומה ממוקם הבניין.

השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם בהקדם

אז מה היה לנו בכתבה:
אורגד שיפוץ מבנים
אורגד שיפוץ מבנים

חברת אורגד גאה להיות החברה המובילה בישראל לשיפוץ ושימור מבנים אנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר ולתאם פגישת הכרות ללא התחייבות אנו מבטיחים לכם כי נדע לנהל את הפרויקט שלכם בצורה מיטבית ולדאוג שפרויקט שיפוץ הבניין לכם יתבצע במהירות תוך הקפדה על סטנדרטים גבוהים של איכות ושירות תוך שימוש בחומרי הגמר המתקדמים ביותר.

1700-70-90-30