חיזוק אריחי שיש בבניין משותף

 

אומרים שאין להסתכל בקנקן אלא במה שיש בו. כשזה מגיע לחזותם החיצונית של בניינים רבים הדבר נכון שבעתיים. נדמה כי מעטים הפנימו שחזותו של הבניין או הבית שהם גרים בו חשובה לא פחות מעיצובו הפנימי. דאגה לחזות הבניין ואי הזנחתו חשובה הן כדי להעלות את ערכו, אך לא פחות מכך על מנת  למנוע הזנחה פושעת היכולה לפגוע בחייהם של אחרים. בעשרים השנים האחרונות ויותר נבנו לא מעט בניינים שאריחי שיש מעטרים את המעטפת החיצונית שלהם. חשוב לדאוג לכך שיתבצע חיזוק אריחי שיש אלו כדי למנוע סכנות עתידיות.

זהירות סכנת מוות

רוב הבניינים הגבוהים, החדשים שנבנו בשנים האחרונות נעטפו בחיפוי מאריחי שיש, זה יפה ומוסיף תחושת יוקרה לבניין. אולם הבעיה העיקרית היא שלאחר תקופה, לא כל כך ארוכה, אריחים אלו נוטים לפול, ואז הם עלולים לגרום נזק או אפילו להעמיד בסכנת חיים את כל אותם עוברי אורח ליד הבניין, ככל שהארחים נופלים מגובה רב יותר הדבר עלול לסכן חיי אדם באופן חד יותר.

חייבים לציין כי לא בכל המקרים מדובר בבלאי, וכי בחלקם מדובר בהדבקה ראשונית לא מקצועית, מה שמחייב לטפל בעניין באופן מיידי ולפנות לחברה המספקת מענה מקצועי, של חיזוק אריחי שיש כחלק מההתמחות שלה.

חיזוק שיש

מבנים רבים בישראל בנויים מחומר אבן או שיש וזאת על מנת לשמור על עמידות המבנה מפני נזקי רטיבות, התפוררות ואף נזקי קורוזיה. אך עם השנים איכות החומר שממנה בנויה מעטפת הבניין נשחקת ומתפוררת ואף אריחים וחיפויים שיש נופלים או מקבלים סדקים. על מנת למנוע מהבניין התדרדרות אסתטית וכן להימנע מסכנה בטיחותית לדיירים ולבניין עצמו יש צורך בחיזוק שיש במבנה עצמו. חיזוק שיש במבנה עוזר לשמור על מעטפת הבניין לאורך שנים רבות. חיזוק שיש נעשה באמצעות בעל מקצוע או באמצעות חברת שיקום וחיזוק מבנים.

מתי יש צורך בחיזוק שיש?

הצורך בחיזוק שיש נעשה כאשר אריחי הבניין נחשקים באופן דרסטי ואינם חזקים עוד, מעטפת הבניין מתפוררת והחיפויים והאריחים נופלים או עם סדקים. באמצעות חיזוק שיש מטפלים במעטפת הבניין ומחזקים אותה על מנת שתהיה יציבה, חזקה ועמידה למשך שנים רבות. פעולת החיזוק עצמה נעשית באמצעות בעל מקצוע או באמצעות חברה לשיקום וחיזוק מבנים.

האם כל הבניינים צריכים חיזוק שיש?

בדר"כ הבניינים שיזדקקו לחיזוק שיש הם בניינים ישנים מאוד . אך ישנם גם בניינים חדשים אשר במהלך הבנייה שלהם היו ליקויים שונים שגרמו בסופו של דבר שאריחי השיש רופפים ואינם יציבים וחזקים די. באמצעות חיזוק שיש שנעשה באמצעות חברה מקצועית לשיקום וחיזוק מבנים או באמצעות איש מקצוע פרטי ניתן לטפל בבעיה ולמנוע סכנה בטיחותית לבניין עצמו, לדיירים וכן לעוברי אורח.

דרכים שונות לחיזוק שיש

ישנם שני דרכי לחיזוק שיש בבתים משותפים. דרך ראשונה היא באמצעות הדבקת האריחים זה על זה ודרך שנייה היא באמצעות חיזוק האריחים לקירות או לתקרה באמצעות ברגים. כמובן שלכל דרך יש יתרונות וחסרונות משלה. אך התאמת שיטת חיזוק השיש היא בהתאם למצב הבניין ומצב האריחים בו. אם מדובר על בעיה קטנה ולא מורכבת האריחים יודבקו באמצעות דבק אחד על השני. אך אם מדובר על שיפוץ מסיבי של הבניין גם חיצונית וגם פנימית נעדיף את שיטת חיזוק האריחים באמצעות ברגים. שיטה זאת תוסיף רבות לחיצוניות הבניין והאסתטיקה שלו.

מה קורה אם מדובר על חיזוק אריחים בבניין חדש שהוא באחריות הקבלן?

אם רכשתם דירה שהיא באחריות הקבלן ואריחי הבית שלכם נופלים או לא חזקים, בית המשפט יחייב את הקבלן להשתתף בהוצאות התיקון גם אם חלה התיישנות. ישנם כמה מצבים לתיקון חיזוק האריחים בבניין. אם הסכם הפשרה או פסק הדין כולל פיצוי של הקבלן לוועד, האחריות המלאה לחיזוק האריחים תהיה על הוועד מקבלי הפיצוי. במידה ואתם עדיין בהסכם אשר בתוקף הקבלן מחויב לבצע חיזוק אריחי שיש או אריחים לבניין בהתאם לפסק הדין. כמו כן, חשוב שבעל המקצוע או החברה שמבצעת לכם את חיזוק אריחי השיש תהיה מקצועית ובעלת ניסיון בתחום שיקום וחיזוק מבנים.

 

דרכים לביצוע חיזוק אריחי שיש

ישנן מספר דרכים כדי לדאוג שאכן יתבצע חיזוק אריחי שיש בטרם יתנתקו אלו ממקומם. שיטה אחת היא לעגן האריחים באמצעות אביזרים מנירוסטה. אפשרות אחרת היא חיבור האריחים לדופן המבנה על ידי טיט. או הדבקת האריחים באמצעות דבק מיוחד המתאים לזה. אולם השיטה המועדפת היא של חיזוק מכני מתאים מבוצע לרוב על ידי קידוח והתקנת ברגי נירוסטה אל חלד המתאימים לתקן שיקום מבנים.

כמובן שבעת ביצוע חיזוק אריחי השיש חשוב לוודא כי העיגון מבוצע על ידי ברגי נירוסטה תקניים וכי הקבלן המבצע את העבודה הינו קבלן רשום ברשם הקבלנים, וכי הוא מנוסה בביצוע עבודות חיפוי שיש וחיזוק אריחי שיש מתנתקים. שימו לב שעבודה מול קבלן לא מקצועי ולא מנוסה מסכנת את הפרויקט ועלולה להסתיים במצבים של קיפוח נפש.

אילו סוגי אריחים ישנם ואיזה מענה אפשר לתת לחיזוקם

במקרה של שיש חברון מלוטש יש צורך בחיזוק אריחים. שיש חברון מקומי טלטיש מחייב חיזוק שיש, וכך גם שיש חברון מוטבע. בעבור שיש מקומי חברוני מטופצי יש צורך בחיזוק אריחים. בשיש טרוונטין איטלקי מדובר גם כן בחיזוק שיש, ואילו שיש טורקי מכל סוגיו, ושיש סיני מחייבים חיזוק אריחים בבניין.

חיזוק אריחי שיש – עבודה בגובה 

חיזוק שיש מחייב עבודה בגובה ולכן ישנה משמעות אדירה לשאלה באיזה קבלן אתם בוחרים שיבצע את העבודה, מאחר ולא כל קבלן וצוות העובדים שלו מוכשר לעבוד בגובה.

חיזוק אריחי שיש

חיזוק שיש

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *