שיפוץ מבנים חיצוני

שיפוץ מבנים חיצוני – כאב ראש או מתנה

כשיו"ר ועד הבית המשותף שלכם ישמע את המלים שיפוץ מבנים חיצוני, התגובה האוטומטית שלו קרוב לודאי תהיה לחטוף כאב ראש. וקשה להאשים אותו. כולנו מבינים כי שיפוץ של בניין כרוך, מבחינת הוועד, באינספור ריצות, בירורים וטרטורים – ועוד לא דיברנו על הלכלוך, הרעש וההפרעה למהלך החיים התקין בתקופת השיפוץ . אולם יש נתון אחד שלא ניתן להתעלם ממנו והוא כי בשיפוץ הבניין יש יתרון אחד חשוב: שיפוצים כלליים לבתים משותפים נוטים להעלות את ערך הדירות. מסקר שערכה האגודה לתרבות הדיור עולה כי שיפוץ הבית המשותף מעלה את ערך הדירות ב-7%-10%.

שיפוץ או שימור – חלקי או מלא

אז כן הצבע החיצוני של הבית מתקלף, דלת הכניסה נטרקת ברוח ומאיימת להתנפץ, והשכן מהקומה העליונה מתלונן כי אחרי הגשם הראשון חודרת רטיבות לדירתו מכיוון הגג. וכל אלה מחייבים את ועד הבית להודיע לבעלי הדירות, כי הוחלט לערוך שיפוץ יסודי, כזה שמשמעו שיפוץ מבנים חיצוני, אולם הדיירים שמתגוררים בקומה האמצעית מאחור, מתרעמים על החלטת הועד, וגם לשכן שגר בחזית הבית יש מה להגיד. מה עושים? ובכן, חוק המקרקעין מחייב בעל דירה לשאת בחלקו בהוצאות ההחזקה התקינה של הבית המשותף, כאשר כאן ישנה הבחנה בין "שיפוץ" לבין "שיפור" בבית המשותף. "החזקה תקינה" משמעה שמירה על מצב הרכוש המשותף כפי שהיה בעת גמר הבנייה, לרבות שיפורים שבוצעו בו לאחר מכן בהסכמת בעלי הדירות דף בית.

לאור זאת השאלה הראשונה שיש לשאול היא האם ההוצאה היא בגדר "שיפוץ" ו"שימור", או בגדר "שיפור". אם התשובה היא שיפוץ, אז אין צורך לקבל הסכמה של כל בעלי הדירות וכל החלטה מחייבת את כולם להכניס את ידם לכיס, גם אם הם מתנגדים. שיפוץ חלקי יכול לכלול צביעה של חדר המדרגות, צביעת מעקות, זיפות, גינון, ושיפוץ אלמנטים ברכוש המשותף כמו לובי, דלתות ואינטרקום. אך שיפוץ מלא מתייחס לכל הרכוש המשותף: כלומר מדובר בתהליך של שיפוץ מבנים חיצוני של הבניין, חדרי מדרגות וזיפות הגג.

שיפוץ מבנים חיצוני – איך בוחרים קבלן

בשלב הראשון מומלץ לקבל מספר הצעות מחיר ממספר קבלנים, ולבחור על סמך התרשמות כללית וביקור בפרויקטים מהעבר. יש לוודא כי הקבלן רשום, והאם הוא בעל הסמכה מתאימה, ומה כולל השיפוץ. יש לבדוק אילו ערבויות הוא יכול להפקיד לטיב השיפוץ, ואיזה ליווי יעניק לבניין לאחר שהשיפוץ יסתיים. שיפוץ מבנים חיצוני חייב להיות מלווה בפיקוח של מהנדס בניין מנוסה, וכדאי לברר האם הקבלן אחראי לתיקון הליקויים שיתגלו לאחר תום השיפוץ.

קבוצת עידן היא החברה המובילה בארץ בתחום של שיפוץ מבנים חיצוני, לחברה ניסיון בביצוע כל סוגי עבודות השיפוצים בבתים משותפים, והיא עובדת בשיתוף האגודה לתרבות הדיור, עזרה ובצרון וחלת בנתניה.

שיפוץ מבנים חיצוני

השארת תגובה