שיקום מבנים מסוכנים

שיקום מבנים מסוכנים – הכל אפשרי

בוודאי שרובכם לא ידעתם זאת אבל אחת לכמה זמן עוברים פקחי העירייה ברחובות ומאתרים מבנים מסוכנים ע”י בחינה ויזואלית בלבד שבה הם מסתכלים על חלקי טיח רופפים, ברזלי בניין חשופים, סכנת ניתוק אבן מהבניין וכל דבר העלול לסכן את דיירי הבניין ואת העוברים ושבים ברחוב. השלב הבא עתיד להיות מצב בו העירייה מגישה לכם צו מבנה מסוכן. אז מה עושים? מי יכול לסייע במצב של שיקום מבנים מסוכנים, ומי צריך לשלם על כך.

 

מהו מבנה מסוכן?

צו מבנים מסוכנים מתייחס לרוב אל אחת מהדרישות הבאות: מצב של שיקום חלקי טיח רופפים המצריך קילוף הטיח הישן ויישום טיח חדש, או צורך בעיבוי עמודים מאחר והבטון התפורר סביב עמודי הבניין וברזל הבניין נחשף. בנוסף, ישנם ממצאים שיכולים להביא להגדרה של מבנה מסוכן, או ממצאים הנדסיים כגון ליקויים בעמודים תומכים, קורות וחגורות תומכות, או ליקויים שנראים קוסמטיים אך מהווים סכנה לסביבה, כמו טיח מתקלף ונושר או אריחי קרמיקה רופפים אשר עלולים להינתק ולגרום לפגיעות חמורות.

מבנים מסוכנים מהווים איפוא מפגע בטיחותי חמור. זוהי הסיבה לכך שהחוק מתייחס אליהם ברצינות רבה מאד. החוק הסמיך את מחלקות המבנים המסוכנים בעיריות השונות לאתר מבנים מסוכנים, ולהוציא צו מבנה מסוכן לכל מבנה אשר עומד בקריטריונים הקבועים בו. צו מבנה מסוכן מחייב את בעלי הנכס לנקוט בפעולות המתאימות להסרת הסיכון, ואם לא ינקטו נגדם סנקציות חמורות. סנקציות אלה כוללות, בין היתר, הגשת כתבי אישום ופתיחת הליכים פליליים נגדם. איך דואגים להשיג שיקום מבנים מסוכנים?

 

שיקום מבנים מסוכנים – דרכי פעולה

אם קיבלתם מהעירייה צו מבנה מסוכן עליכם לפעול במהירות. ראשית, עליכם לשכור שירותיו של מהנדס בניין לצורך הערכת מצב  המבנה ולדאוג להכנת תכנית עבודה לשיקומו. כמו כן לשכור את שירותיו של קבלן אשר יבצע את כל העבודות הנדרשות לשם שיקום מבנים מסוכנים, בפיקוחו של המהנדס שבחרתם כמובן.

תהליך שיקום מבנים מסוכנים

מחייב שכירת מהנדס בניה אשר יפקח על תהליך שיקום המבנה ויפעל להסרת צו מבנה מסוכן על ידי העירייה. אך כל תהליך השיקום והשיפוץ של המבנה ייעשה על חשבון בעלי הנכס. אם המבנה שהוכרז כמבנה מסוכן הוא בניין מגורים משותף, הרי שהאחריות על שיקומו, והעלות של העבודות צריכה להתחלק בין כל בעלי הדירות בבניין.  במידה וקיים קושי בהשגת שיתוף פעולה מבעלי הדירות האחרים בבניין מומלץ לפנות לקבלת סיוע מהאגודה לתרבות הדיור אשר יש לה נסון וכלים לטפל בבעיות מסוג זה. כמו כן במידה ולא מצליחים לעמוד בלוחות הזמנים שהציבה מחלקת מבנים מסוכנים לתום עבודות שיקום הבניין, יש להגיש בקשה להארכת לוחות הזמנים לשיקום המבנה המסוכן, כדי שלא להיות חשופים לדוחות ונקיטת אמצעים משפטיים נגדכם..

 

 

השארת תגובה