עלות ממד חיצוני

אורגד מבנים מספקת את המחיר הזול בארץ בהתחייבות!

השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם בהקדם

עלות ממד חיצוניכמי שחיים במדינת ישראל, ודאי גם אנחנו נחשפנו לשלל האיומים הרבים מצד אויבנו. המשמעותי ביותר הוא איום הטילים והרקטות שכבר מזמן אינו מוגבל רק לדרום הארץ או לצפונה. כולנו חזית ולכן בניית ממ"ד היא הכרחית עבור כולם. וכאשר אנחנו מדברים על כולם אנחנו מדברים גם על יושבי הבתים הפרטיים וגם על יושבי הבניינים המשותפים. בתים חדשים, כאלו שנבנו החל משנת 1992 מחויבים על פי חוק להיות נבנים עם ממ"ד בתוכם אבל בתים שנבנו לפני כן – הדבר תלוי ברצון הבעלים והדיירים בהם. ועדיין, חשוב להדגיש כי במדינה כמו שלנו בנית ממ"ד אינה מותרות אלא צורך קיומי.

יש כמה אפשרויות לבנית מרחב מוגן. זכורים לנו בעבר המקלטים, שאומנם הקנו הגנה מסוימת אבל לא הציגו נוחות או פרקטיות מיוחדת. מקלט משותף ומרוחק מהדירה לא מאפשר התגוננות אמיתית תוך פרקי זמן קצרים כל כך. גם אין בו את הפרטיות הנדרשת. ישנה האופציה להפוך חדר מתוך אחד מחדרי הבית לממ"ד על ידי ביצוע מספר שינויים על פי תקני פיקוד העורף. מדובר בעלות מופחתת לעומת עלות ממ"ד חיצוני אבל היא טומנת בחובה חיסרון עיקרי – שטח הדירה לא גדל. עוד נרחיב בסוגיה זו בהמשך.

עלות ממד חיצוני בתצורות שונות

אם כן, נדבר כעת על ממ"ד חיצוני, שכשמו הוא חיצוני לבית. ממ"ד זה יכול היות על גבי הקרקע עבור בית פרטי, על גבי עמודים, כדי שיהיה יעיל לקומות גבוהות בבניינים משותפים או כחלק ממגדל ממ"דים העומדים זה על זה לגובה כל הבניין או לחלקו. הוא יכול להיות עם גישה ישירה לבית, עם פתח המחבר בין הבית לממ"ד או חיצוני לגמרי, כשהוא נמצא בסמוך (למשל ממ"ד יביל המונח על הקרקע לצד הבית).

זה הזמן לדבר רגע על היתרון העצום של הוספת ממ"ד חיצוני על פני שינוי חדר קיים בבית לממ"ד. כחלק מהרצון לעודד בניית ממ"דים לשימוש כלל האזרחים בישראל מתוך רצון להגן עליהם, המדינה יצאה בשורת הטבות והקלות שונות בבניית ממ"ד. חלק מן ההקלות קשורות לפן התכנוני, חלק לפן הרישיונות וההיתרים וחלק עם אפיל כלכלי וכספי. אחד המשמעותיים שבהם הוא האפשרות לבנות עד 12 מ"ר של ממ"ד חיצוני, גם אם ניצלת את כל אחוזי הבניה וגם אם אתה חורג מקווי הבניה המקוריים של הבית. רוב הרשויות גם לא יבקשו דמי השבחה על התוספת.

אז אומנם עדיין צריך וגם מומלץ לבצע את הבניה של הממ"ד רק לאחר כל קבלת האישורים וההיתרים, גם אם זה לוקח זמן אבל לצד זאת, מתקבלות הטבות ששווין רב. העובדה שאנחנו יכולים להוסיף שטח נוסף לדירה שלנו, בלי להיתקל בקושי ניכר מבחינת הרשויות מאפשרת לנו ראשית לקבל שטח נוסף בו נוכל לעשות שימוש מגוון (ממ"ד לא חייב להיות 'חדר מלחמה' הוא יכול להיות חדר מגורים רגיל, משרד עבודה או כל חלל מעוצב אחר). שנית, אנחנו מקבלים כעת תוספת של ממ"ד שמקפיצה את ערך הדירה, שכן דירה עם ממ"ד שווה יותר מדירה בלי ממ"ד ולבסוף, שווי הדירה כולה עולה משמעותית שכן מתווסף לה שטח מעבר לזכויות הבניה שלה. עליית ערך זו תבוא לידי ביטוי במידה ונרצה לממש את הדירה בעתיד.

עלות ממד חיצוני משתלמת

זו גם הסיבה לכך שאומנם עלות ממד חיצוני יכולה להיות משמעותית אבל היא קטנה מעליית הערך וההטבה ולכן משתלמת. למעשה, מומחים סבורים כי דירה שהתווסף לה ממ"ד חיצוני מעלה את ערכה בכ-20 עד 30 אחוז. כדי להמחיש זאת, ניקח דירה שוויה כ-2 מיליון ₪ וערכה עלה בעקבות הוספת הממ"ד ב-25 אחוז. המשמעות היא עליית ערך של 500,000 ₪. לעומת זאת, עלות ממד חיצוני לדירה כזו תנוע סביב 100,000- 120,000 ₪.

כאמור, ניתן לבנות ממ"ד חיצוני לגמרי או להניח ממ"ד חיצוני יביל. עלות ממד חיצוני שכזה תהיה זולה יותר (וביננו גם מהירה יותר ויותר נקיה) ותסתכם לרוב בפחות מ-70,000 ₪ אך יש לה חסרונות אחרים, בין השאר חיבור לתשתיות הבית שהוא בעייתי יותר וכן העובדה שהיא כמעט רלוונטית רק עבור בתים פרטיים.

עלות ממד חיצוני בבית משותף

נעמוד רגע על עניין עלויות בנית ממ"ד עבור דיירים בבית משותף. ראשית חשוב להגיד שיש ענין עקרוני לצרף כמה שיותר דיירים למהלך הבניה. הסיבה היא כפולה: ראשית, החוק מחייב את הסכמת 60% מהדיירים השכנים כדי לאפשר התחלת בניה. הסכמתם גם תקל על בניה בשטחים ציבוריים, כמו גינה או חניה. אבל מעבר לכך יש גם את העניין הכלכלי. כמו בעוד ענפים בשוק, כאשר מגיעה קבוצה או כאשר הפרויקט גדול, לחברה המבצעת נוח ונכון כלכלית יותר להציע מחיר נוח יותר פר יחידה כדי לגרוף את העבודה כולה. זה נכון גם לגבי עלות ממד חיצוני בבניין משותף בו היקף הבניה יהיה גדול בשל מספר גדול של שכנים שישתפו.

יתרה מכך, עלות ממד חיצוני היא לא רק עלות הבניה עצמה ועלות הבטון וכד'. היא גם שלל עלויות אחרות שיתכן ויוכלו להתחלק על כלל הדיירים במקום לפול כמעמסה על דייר אחד. כך למשל עלויות התכנון, השגת הרישיונות והאישורים, פינוי פסולת, בנית פיגומים, הבאת מנוף ועוד ועוד. על פי הערכות ממוצעות, עלות ממ"ד חיצוני בבית משותף עומדת על 100 עד 120 אלף ₪. המחיר עולה מעט כאשר רק דייר אחד או בודדים רוצים ובונים בפועל. כך שכמו תמיד- לרוב יש כח.

עלות ממד חיצוני אינה כוללת כאמור רק את הבניה עצמה אלא גם את שלב הגמר (הרי נרצה שהממ"ד ישמש אותנו כחדר רגיל לכל דבר בזמנים רגילים), דוגמת צבע וחיפויים, ריצוף, ריהוט, שקעי חשמל, תקשורת, תאורה ועוד ועוד.

השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם בהקדם

אז מה היה לנו בכתבה:
אורגד שיפוץ מבנים
אורגד שיפוץ מבנים

חברת אורגד גאה להיות החברה המובילה בישראל לשיפוץ ושימור מבנים אנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר ולתאם פגישת הכרות ללא התחייבות אנו מבטיחים לכם כי נדע לנהל את הפרויקט שלכם בצורה מיטבית ולדאוג שפרויקט שיפוץ הבניין לכם יתבצע במהירות תוך הקפדה על סטנדרטים גבוהים של איכות ושירות תוך שימוש בחומרי הגמר המתקדמים ביותר.

1700-70-90-30